Kontaktujte nás: +420 776 531 799 | info@wellzone.cz

Holistický přístup ke zdraví a holistický wellness

Created with Sketch.

Holistický přístup ke zdraví znamená dívát se na člověka jako celek. Vyznačuje se současnou péčí o všechny složky zdraví: fyzické, emocionální, duševní, duchovní a sociální. Má své kořeny ve starověkých civilizacích Dálného východu a pramení ze starověkých léčebných tradic, které pomáhají předcházet nemocem a udržovat zdraví. Tyto přístupy zahrnují použití tradičních lékařských systémů, intervence mysli-tělo-duch, manipulativní a tělesné přístupy, biologické a energetické terapie. Většina těchto přístupů se používá většinou v kombinaci s více systémy, ale také s konvenční medicínou k zajištění holistického a integrovaného přístupu ke zdraví. Zaměřují se na užívání potravin, bylin, doplňků stravy, čajů, homeopatických přípravků, éterických olejů. Velkou a důležitou roli má taky pohyb, tanec, zpěv, zvuk a vibrace, modlitba, meditace, cvičení uvědomění, akupunktura, akupresura, masáže, chiropraxe, reiki, ajurvéda, jóga. a to jsou jen některé z mnoha činností, které jsou součástí holistického přístupu k prevenci a udržování zdraví.

Holistický přístup ke zdraví vysvětluje, že lidské tělo funguje stejně jako každý živý systém, že se neustále vytváří, obnovuje a samoudržitelně reaguje na podněty v sobě i z okolí. S tímto přístupem ke zdraví je jedinec aktivním účastníkem svých zdravotních rozhodnutí, a to jak v prevenci, tak v procesu léčení, včetně životního stylu orientovaného na wellness.

Holistický wellness – péče o mysl, tělo i ducha

V oblasti wellness průmyslu se dnes stále častěji setkáváme s pojmem holistický wellness. Co je obecně považováno za holistický wellness? Je to přístup, ve kterém se má za to, že každý jedinec hraje hlavní roli ve svém vlastním zdraví, místo aby se při léčbě nemoci spoléhal pouze na lékařský model. V holistickém wellnessu přistupuje terapeut ke klientovi jako k celému člověku a do pozorování problému zahrnuje pozorování stavu mysli, těla a ducha. Klientův problém nemusí být hned patrný, ale pozorováním všech těchto částí k němu lze postupně dojít. Člověk je celek složený z různých vzájemně propojených částí a při nefunkčnosti jedné z těchto částí dochází v těle k nerovnováze, která se po čase projeví jako nemoc.

5 součástí holistického přístupu:

1) Fyzické zdraví:

Většina lidí myslí na fyzické zdraví, když má na myslí zdraví. Je to právě proto, že fyzické tělo nám ukazuje a dává oné viditelné fyzické znaky a symptomy našeho stavu organismu, tedy našeho zdraví. Tyto fyzické příznaky a symptomy se také snáze měří a monitorují ve srovnání s jinými, které se nám zdají abstraktnější. K fyzickému zdraví patří spánek, strava, flexibilita, pohyb, síla, kondice.

2) Duševní zdraví:

Duševní zdraví se zaměřuje na naše kognitivní schopnosti, které ovlivňují fungování našeho mozku a má zásadní vliv na další aspekty dobrého zdraví. Mentální připravenost nám umožňuje komunikovat s ostatními, kriticky myslet a snadno se rozhodovat. Zdravá mysl je schopná se učit a růst. Se špatnou duševní schopností souvisí i snížená odolnost vůči stresu, což je dnes pro většinu lidí velký problém.

3) Emocionální zdraví:

Emoční zdraví se týká našich každodenních nálad a emocí. Být emocionálně zdravý ovlivňuje váš vztah k sobě i ostatním. Dnes se velké množství poradenství a terapií týká emočního zdraví, šíří povědomí o našich emocích a o tom, jak ovlivňují naše rozhodnutí, vztahy a životy.

4) Duchovní zdraví:

Duchovní zdraví se týká našeho spojení s naší vnitřní duší a něčím větším, než jsme my sami. Lidé, kteří jsou duchovně zdraví, snáze nacházejí smysl a smysl života. Cítí se více spjati s přírodou, více propojeni sami se sebou, motivovanější, odolnější  a citi že mají v tomto světě své místo. Prožívání míru v sobě může být klíčem ke společnému dobru.

5) Sociální zdraví:

Výzkum ukázal, že nejšťastnější lidé na Zemi mají hluboké spojení se svými přáteli, rodinou a komunitou. Ukázali také, že lidé se silnými sociálními vazbami žijí déle a zdravěji.

Některé ze způsobů, jak dosáhnout holistického zdraví

Existuje mnoho způsobů, jak vytvořit holistický wellness řešení a existuje více než jedna „správná“ odpověď. Čím více jsme otevření a soucitní vůči sobě i ostatním, když budeme praktikovat některé z těchto způsobů, začnete si všímat, jak je vše propojeno a jak jedna složka wellness má dopad na ostatní. Chcete-li začít vytvářet holistický přístup ke zdraví, vyberte si způsob, který se vám v danou chvíli zdá nejzajímavější a nejpřijatelnější, a nechte to být vaším výchozím bodem.

Zahrňte do svého dne odpočinek

Někdy může být těžké v klidu sedět, když víte, že toho máte hodně na práci, ale odpočinek vás učiní efektivnější, kreativnější a šťastnější. Dostatek odpočinku neznamená jen dostatek spánku. Využijte svůj čas mimo práci k tomu, abyste dělali něco jen pro sebe, něco, co vás kreativně i duchovně naplňuje a dělá vám radost.

Pochopit vztah mezi fyzickou a duševní připraveností

Pohyb a fyzická aktivita mají obrovský vliv na naši duševní a emocionální pohodu. Každodenním pohybem, cvičením a fyzickou aktivitou, dostatkem spánku a kvalitní stravou si můžete zlepšit náladu a kognitivní schopnosti. Praktiky sebepéči, jako jsou masáže, akupunktura, akupresura, chiropraxe atd., jsou také dobrými způsoby, jak pečovat o celé tělo, které vedou k rovnováze a zvyšují povědomí o spojení mezi tělem, myslí a duchem.

Dělejte něco, co milujete

I když nám dnešní uspěchaný životní styl nenechává moc prostoru a času na zábavu – i tak by měla být jednou z našich priorit. Dělejte něco, co milujete jen proto, že to milujete, podporuje to vaši kreativitu. Čas strávený děláním něčeho zábavného ve skutečnosti přímo koreluje s tím, jak efektivní jste ve svém pracovním čase.

Pečujte o své vztahy

Sociální zdraví, zejména budování vztahů, které nás inspirují, nám pomáhá rozvíjet pocit sounáležitosti. Pěstováním praxe zkoumání a chápání sebe sama si tak vytváříme naši sebeúctu, která se do značné míry odráží v tom, jak se k nám ostatní chovají Investujte čas do budování vztahů založených na společných cílech, podpoře a vzájemném respektu. Tyto vztahy budou mít hluboký pozitivní vliv na to, jak se cítíte, co jíte a dokonce i na to, kolik peněz vyděláváte.

Spolupracujte s trenérem

Někdy není snadné vidět, jak různé dimenze wellness mohou ovlivnit jiné oblasti vašeho života. Spolupráce s wellness praktikem, terapeutem nebo koučem může poskytnout pohled na to, které změny by mohly mít největší dopad na vaši celkovou pohodu.

Zůstaňte otevření

Jste skeptičtí k návštěvě lekce jógy, kurzu vědomého dýchání, meditace nebo Reiki? Přesto tomu dejte šanci a vyzkoušejte něco nového. To, že úplně nerozumíme tomu, jak něco funguje, neznamená, že to doopravdy nefunguje nebo že bychom tomu neměli dát šanci. Zvláště pokud jde o něco, co nám může zlepšit náladu. Samozřejmě je vždy dobré se poradit s terapeutem nebo s koučem, který vám může vysvětlit jak na to.

Někdy se můžeme setkat s mylnou představou, že holistické wellness je jen blud. Jde však o chápání lidí jako mnohočetných bytostí, které mají bohaté, různorodé zkušenosti. Právě přístup holistického wellnessa, pohled na člověka jako celek je zásadní pro to, aby pomohl lidským bytostem žít jejich nejšťastnější, nejzdravější a nejnaplněnější život.