Život v dnešní uspěchané době nám často může způsobit pocit, že jsme v nějakém stavu neustálé zaneprázdněnosti. Velmi často se setkáváme s téměř nevyhnutelným pojmem…. STRES, ať už se jedná o stres kvůli dobrému nebo špatnému výkonu v práci / studiu nebo jednoduše proto, že máme aktuální informace o tom, co se děje v našich životech. Obecně platí, že v určitém okamžiku můžeme všichni zažít účinky stresu.
Když mluvíme o stresu, většinou si ho okamžitě spojíme s negativními důsledky a něčím, čemu bychom se měli snažit vyhnout. K nastartování však potřebujeme určitou dávku dobrého stresu, který nás svým způsobem láká posouvat se v každodenním životě kupředu. Je však důležité určit hranici mezi dobrým stresem a špatným stresem, protože mezi dostatkem stresu pro motivaci a stresem, který v nás vyvolává pocit velkého tlaku, je tenká hranice. Klíčem k dobrému zdraví a pohodě je najít právě tu rovnováhu, která nás zlepšuje, a ne zneschopňuje.
Přemýšlejte o tom, jak často jste slyšeli přátele a rodinu říkat, že jsou ve stresu? Pravděpodobně jste to sami řekli milionkrát. Ale co je to stres?
Stres je přirozenou reakcí na náročnou situaci, která může být způsobena tím, co se kolem nás děje, a také nároky, které na sebe klademe. Způsobuje v našem těle reakci „boj nebo útěk“, která nám umožňuje reagovat na stresory v našich životech. Když většina lidí mluví o stresu, myslí si především emocionální stres, který zahrnuje pocity hněvu, podrážděnosti, úzkosti a deprese, které jsou spojeny s celou řadou fyzických a fyziologických reakcí, jako jsou svalové a zažívací potíže. Hromadění stresu může vést ke zdravotním problémům jako jsou bolesti hlavy, svalové napětí, nespavost, přecitlivělost organismu na nachlazení. Pokud se příznaky stresu neléčí, může se projevit vážnými zdravotními stavy, které vedou ke snížení imunity, srdečním onemocněním, depresím, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a úzkostné poruše.
Nemusí to však být všechno tak beznadějné, protože jakmile se ho naučíme zvládat, stres může začít pracovat pro nás. Každé tělo reaguje na stres jinak, lidé mohou reagovat jinak na stejný problém, pro někoho může být tento problém velmi stresující a pro někoho může být něčím zcela nepodstatným. Klíčem je rozpoznat svá vlastní omezení a implementovat strategie, které vám zabrání překročit tuto tenkou hranici a přivést se do stresu.
Je nezbytné, abychom si v každodenním životě osvojili návyk podporovat naši pohodu, abychom si udrželi zdravou hladinu klidu. Zde je několik tipů, jak si udržet klidný a vyrovnaný život:
Pohyb a fyzická aktivita – ať už je to běh, lehká procházka přírodou nebo parkem, chození do posilovny…, ať je to cokoli, rozhýbejte své tělo. Naše tělo bylo stvořeno k pohybu.
Spánek – Uvažuje se a doporučuje se, aby dospělí spát mezi sedmou a osmou hodinou v noci, aby si tělo odpočinulo a zregenerovalo se. Samozřejmě nezapomeňte, že jít spát před půlnocí je mnohem efektivnější.
Jezte dobře – jídlo má velký vliv na naše tělo i mysl. Konzumace dostatečného množství ovoce, zeleniny, výživných plnohodnotných potravin nejen posiluje imunitní systém, ale také vytváří klid v těle.
Trochu se odpoutejte od technologií – jsme společnost, která se stala příliš závislou na našich chytrých telefonech a počítačích. Náš hektický životní styl vyvolal potřebu být neustále připojeni a dostupní, ale neustálé používání našich ručních zařízení může mít škodlivé účinky na naše celkové zdraví a pohodu.
Podělte se o svůj stres – mluvte o tom, jak se cítíte s přáteli a rodinou, pokud to však nemůžete udělat, můžete se obrátit na kvalifikované zdravotníky.
Cvičte relaxační techniky – pravidelně cvičte meditaci, jógu, techniky vědomého dýchání, qi gong, tai chi a můžete si dovolit i nějaké spa tretmány.
Najděte si čas na odpočinek – věnujte jen pár minut sobě a přemýšlejte o svých potřebách a udělejte z nich prioritu. Ženy příliš často považují čas na péči o sebe za „sobecké“, což není pravda. Zeptejte se sami sebe a přemýšlejte o tom, jak můžete mít energii postarat se o druhé, když se nestaráte o sebe?
Péče o sebe je něco, co by mělo být vždy na našem seznamu úkolů, i když to znamená dělat maličkosti, jako je nechat telefon doma, dát si kávu s kamarádkou, projít se v parku nebo si dát voňavou koupel. Neexistují žádné špatné volby, pokud jde o to, co vás uvolní, rozveselí a udělá vám radost.
Žijme co nejvíc tak abychom žili způsobem, v kterm jsme přítomny v každém okamžiku, který žijeme, abychom neplýtvali energií a časem na nedůležité věci, abychom se naučili oddělovat věci, které jsou pro nás důležité a které jsou v životě nedůležité. Naučme se znovu se spojit sami se sebou a s ostatními a žít život, kde si budeme užívat kouzlo každého okamžiku a sdílet klid s přáteli, rodinou a klienty. Cílem je rovnováha mezi myslí, tělem a duší a cesta která nás tam vede, by měla být co nejzábavnější.